Tanatopraksja (balsamacja)
Zabiag ten wykonuje się z następujących względów:
- sanitarnych
- higienicznych
- estetycznych
- praktycznych
- prawnych
- psychologicznych
- ze względu na normy prawne
- ze względu na aspekty religijne.
Jest to zabieg polegający na zabezpieczeniu ciała zmarłego przed rozkładem lub na usunięciu zmian pośmiertnych. Operacja polega na wstrzykiwaniu do żył soli eliminujących bakterie odpowiedzialne za procesy gnilne.
Balsamacja zwłok to współczesne i dobrze zorganizowane działanie polegające na całkowitym i fachowym zajęciu się ciałem zmarłego, jest skuteczna i względnie tania.
Jest to troska o przyzwoitość i estetykę poprzez likwidowanie oznak choroby, cierpienia, urazów, wskutek skorygowania widocznych następstw przemian pośmiertnych. Po tanatopraksji zmarły wygląda jakby "zasnął", znikają wszelkie zasinienia i plamy opadowe, cera jest naturalna, nie odwodniona. Tanatopraksja odpowiada trosce o higienę i względy sanitarne, gdy ciało zmarłego ma przebywać w domu przed pogrzebem, jak i wobec potrzeby przygotowania zmarłego do publicznego wystawienia, rodzina i osoby zgromadzone wokół zmarłego mogą czuć się bezpiecznie, gdyż ciało jest całkowicie wysterylizowane i pozbawione bakterii gnilnych niebezpiecznych dla człowieka.
Nie następują również nie oczekiwane zmiany spowodowane np. poprzez chorobę. Po zabiegu ciało nie ulega procesom gnilnym i przemianom pośmiertnym, może być eksponowane w temperaturze pokojowej przez długi czas bez obawy, że zajdą niekorzystne zjawiska zmieniające wygląd zmarłego. Zabieg tanatopraksji nie przeszkadza w późniejszej kremacji zwłok.